3 proste kroki dla polskich producentów, aby rozpocząć skuteczną sprzedaż za granicą!

Sprzedaż na Amazonie

Prowadzisz sklep internetowy? Zainwestowałeś w reklamę Google Ads i nie uzyskałeś satysfakcjonujących wyników? Kampania Google Ads dla sklepu online powinna być odpowiednio zbudowana przy wykorzystaniu typów kampanii przeznaczonych właśnie dla e-commerce. Pod uwagę należy wziąć także kategorie w sklepie i marżowość produktów.

Dlaczego producent?

Sprzedaż na Amazonie w większości zależy od tego, czy twoja strona produktowa posiada tzw. Buy Box, na którym znajduje się przycisk „kup teraz”. Żeby go zdobyć, sprzedawca musi mieć bardzo konkurencyjną ofertę, w przeciwnym razie zamiast przycisku „kup teraz” Amazon wyświetli komunikat „zobacz wszystkie dostępne opcje”:
I pokaże całą listę dystrybutorów danego produktu dając kupującemu do znaczenia, że oferta którą właśnie przeglądał nie była korzystną opcją. Wskazówek na to by zdobyć buy box jest wiele, nie ma jednak dokładnych wytycznych, ponieważ pozostaje to tajemnicą Amazona. W skrócie można jednak powiedzieć, że jeśli jesteś producentem i sprzedajesz swoje produkty prosto ze swoich magazynów, twoje szanse są ogromne. Amazon nie ma możliwości wyświetlania tego samego produktu w innej cenie/ofercie. Będziesz jedynym sprzedawcom na Amazonie ze swoim produktem.

Jak sprzedawać na Amazon, czyli zakładanie konta w 5 minut

Aby założyć konto na Amazonie, wystarczy dosłownie kilka minut. Przygotuj do tego:
Dowód/paszport
Wypis z KRS
Dokument, który potwierdza miejsce zamieszkania
Kartę kredytową
Numer konta, na które Amazon będzie przelewać Twoje zyski ze sprzedaży
Kolejnym krokiem będzie rejestracja na stronie: Sell Amazon.
Do tego należy również zdecydować, czy wybieramy konto Basic, czy Premium, poniżej różnice:ProfessionalIndividual
Ilość produktówSprzedaż powyżej 40 przedmiotów w ciągu miesiącaSprzedaż poniżej 40 przedmiotów w ciągu miesiąca
Miesięczny abonament39,99 EURO, 25 GBP, 165 PLANie dotyczy
Prowizja od sprzedażyIndywidualne opłaty$0,99 od przedmiotu + indywidualne opłaty


Więcej o indywidualnych opłatach na Amazonie w Polsce znajdziecie tutaj: https://sell.amazon.pl/oplaty.html?ref_=sdpl_soa_priov_n#selling-plans

Zalecamy wybór konta Premium, ponieważ daje ono możliwość reklamowania się ze swoimi produktami, a bez tego czasem ciężko przebić się na pierwsze strony w wynikach wyszukiwania na Amazonie.
Zakładając konto na rynku Polskim, mamy możliwość rozszerzenia go o inne rynki w Europie. Wystarczy zarejestrować się tutaj. Wówczas, jednym kliknięciem myszki możemy przełączyć się na wersję niemiecką, włoską, francuską, angielską, hiszpańską, holenderską.

Wprowadzanie produktów

Wprowadzanie produktów na Amazonie jest również szybkie i łatwe. Ogromnym plusem dla sprzedawcy jest fakt, że nie musimy posiadać nawet swojego sklepu internetowego, wszystkie produkty wystawiamy bezpośrednio na Amazonie. Musimy się tylko upewnić, że każdy z nich posiada kod kreskowy EAN. Po zalogowaniu do swojego konta, wystarczy przejść do zakładki „inventory”, czyli naszego magazynu. Dodawania produktu wymaga od nas podania odpowiedniej kategorii, tytułu, opisu, zdjęć. Jak tworzyć dobry content stron produktowych, opisaliśmy w osobnym artykule.

Wybór modelu przesyłki

Ostatnią istotną dla sprzedawców sprawą jest wybór modelu przesyłki. Amazon pozwala nam zdecydować, czy chcemy wysyłać swoje produkty bezpośrednio ze swoich magazynów (FBM – Fulfilled by Merchant), czy z magazynów Amazona (FBA – Fulfilled by Amazon). Decydując się na model FBA, martwisz się tylko i wyłącznie o to, by dostarczyć swoje produkty do magazynu wskazanego przez Amazon. Całą resztą nie musisz się przejmować, wszystko zostanie wykonane za Ciebie. Model FBA zakłada oczywiście dodatkowe prowizje od sprzedanych produktów. FBA polecamy więc klientom, którzy posiadają sporą marżę i duży przemiał produktów lub też brak zasobów do realizacji zamówień oraz mały magazyn (chcą skorzystać z przestrzeni magazynowej Amazona). Decydując się na model FBM, masz pełną kontrolę nad wysyłką produktów. Sprzedawcy muszą jednak pamiętać, że Amazon bardzo mocno patrzy na to jak obsługujemy klientów, a czas wysyłki jest dla nich sprawą największej rangi. Bardzo często model FBM pociąga wtedy za sobą wady takie jak utrudnienia w zdobyciu BuyBoxa, mniejsza sprzedaż, brak możliwości korzystania z różnych dodatkowych usług, np. Amazon Prime.

Reklamy na Amazonie

Jak zwiększać sprzedaż na Amazonie, szczególnie kiedy dopiero zaczynamy? Korzystając z reklam! To proste i najskuteczniejsze rozwiązanie, kiedy chcemy wyświetlać się wysoko w wynikach wyszukiwania i docierać do potencjalnych klientów. Możliwości reklamowych mamy mnóstwo, a dobrze przygotowane kampanie z pewnością przyniosą wysokie zyski. Jedyne co musimy pamiętać na początkowym etapie to fakt, że reklamy na Amazonie są możliwe jedynie posiadając konto Premium i produkty, które wyświetlają się razem z BuyBoxem.

Podsumowując, założenie konta na Amazon pozwala w szybki sposób wystawić swoje produkty na sprzedaż nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Jest to świetny i łatwy sposób na rozszerzenie swojej oferty na inne rynki. Dodatkowo za drobnymi opłatami, możemy oddać kwestie zarządzania magazynem Amazonowi. Aby dopełnić możliwości jakie daje nam ta platforma i cieszyć się rosnącym zyskiem ze sprzedaży, zalecamy również wykorzystać możliwości reklamowe Amazona. Jest ich sporo i z własnego doświadczenia możemy śmiało powiedzieć, że przynoszą rewelacyjne efekty.
Autor: Agata Zawada
Specjalista SEM
01.02.2021
Szkolenia
Polski