Strategie ustalania stawek w Google Ads – cz. 1

Porównanie strategii

Przy wyborze odpowiedniej strategii ustalania stawek ważne jest, by zastanowić się, jaki jest cel danej kampanii. Dana strategia może być dobra dla jednego celu, a dla drugiego już nie, dlatego tak ważny jest wybór tej odpowiedniej. Mamy do wyboru zarówno strategie automatyczne – smart bidding, jak i strategie manualne – ręczne CPC, a także półautomatyczne ulepszone CPC.
Warto pamiętać, że przy każdej ze strategii kluczowe są dobre dane o konwersjach – działaniach, które użytkownicy wykonują na stronie. Konwersje mogą być bardzo różne, ale najczęściej są to transakcje w przypadku e-commerce, oraz kontakty (połączenia, formularze) w przypadku kampanii B2B.

1. Strategie w kampaniach produktowych

W kampaniach PLA, (czyli produktowych), oraz iPLA (czyli inteligentne produktowe), a od niedawna także w Performance Max zalecane przez Google jest obecnie wybranie strategii na docelowy ROAS. Strategia ręczna oraz dostępna w produktowej maksymalizacja kliknięć, używana jest tylko na początku, gdy system nie ma jeszcze odpowiedniej ilości danych o konwersjach oraz w specyficznych przypadkach. Zależnie od tego czy znamy cel naszej kampanii, możemy od razu(po zebraniu danych) ustawić docelowy ROAS, lub ustawić go na poziomie 200%, co pozwoli rozpędzić kampanię i po tygodniu-dwóch dopasować pierwszy docelowy ROAS zależnie od wyników.

2. Strategie w kampaniach Search

Kategoria z największym wachlarzem strategii – kampanie w sieci wyszukiwania. Podstawą jest tu strategia pół-automatyczna, czyli ulepszone CPC. Ta strategia polega na ręcznym ustalaniu stawek, ale w przypadku, gdy system uzna, że warto na danego użytkownika, który wpisać jakąś frazę przeznaczyć więcej pieniędzy – bo jest większa szansa na konwersje – wówczas stawka może poszybować w górę nawet dwukrotnie od tej, którą ustaliliśmy. Podobnie z budżetem dziennym w takich kampaniach – on również może zostać przekroczony x2 od ustalonego. Podobnie jak w PLA, możemy włączyć strategie w pełni automatyczne. Oprócz docelowego ROAS, czy maksymalizacji wartości konwersji, mamy do wyboru maksymalizację ilości konwersji, docelowe CPA, maksymalizację kliknięć i docelowy udział w wyświetleniach.
Jeśli mamy kampanie e-commerce, to wybór jest prosty – najlepiej oprócz strategii manualnej, sprawdzi się docelowy ROAS lub maksymalizacja liczby/wartości konwersji. Jeśli kampanie są na leady – wtedy dobrze sięgnąć po docelowe CPA, w którym ustalamy ile chcemy zapłacić za każdą konwersję i system dąży do tej wartości. Jednak jeśli znamy wartość naszego celu, możemy włączyć wartościowanie konwersji i również dążyć do docelowego ROAS jak w kampaniach e-commerce! Udział w wyświetleniach sprawdzi się, gdy chcemy mieć pewność, że nasza reklama wyświetli się na dane frazy w określonym procencie aukcji – tutaj jednak musimy zdawać sobie sprawę, że bez ograniczenia maksymalnej stawki CPC, koszty mogą być bardzo duże! Ostatnią strategią jest maksymalizacja liczby kliknięć – która jak nazwa wskazuje sprawdzi się, gdy chcemy uzyskać jak najwięcej przejść na naszą stronę docelową.

3. Strategie w kampaniach GDN

Sieć reklamowa Google, pozwala na zastosowanie innych strategii oprócz tych znanych z produktowej i search – takich, które są rozliczane od wyświetleń a nie kliknięć. Pierwszą z nich jest CPM widocznych reklam i vCPM – tutaj rozliczamy się za każdy 1000 wyświetleń. Są to strategie dobre np. dla kampanii na rozpoznawalność marki, ale nie sprawdzą się przy kampaniach mających generować leady czy zakupy.

4. Strategie w kampaniach YouTube

W kampaniach YouTube, oprócz maksymalizacji liczby konwersji i docelowego CPA, mamy do wyboru strategie stworzone specjalnie dla tego rodzaju kampanii, czyli Maksymalny CPV, a także strategie znane również z sieci GDN: Maksymalny CPM, Docelowy CPM i CPM widocznych reklam. Są to strategie nastawione na generowanie jak największej ilości wyświetleń. A czym w takim razie jest koszt CPV? Jest to strategia, w której rozliczamy się za koszt wyświetlenia filmu. Będzie dobra, jeśli chcemy zwiększyć liczbę obejrzeń lub interakcji.

5. Strategie dla kampanii na aplikacje

Mamy tu do wybory strategie w pełni automatyczne, czyli docelowy koszt instalacji, lub maksymalizację instalacji. Ponadto możemy wybrać na jakim działaniu użytkownika nam zależy i ustawić go jako cel zamiast instalacji.
Opisane w artykule strategie to wszystko co mamy do dyspozycji w Google Ads. Bardziej szczegółowy opis wybranych strategii, będziecie mogli przeczytać w kolejnych artykułach.

➡️ Czytaj dalej: Strategie ustalania stawek w Google Ads - cz. 2
Autor: Marceli Kuchta
Specjalista SEM
15.03.2022
Szkolenia
Polski