Czy stosuję właściwą technikę SEO?
Warto przeanalizować dotychczasowe pozycjonowanie strony. Zadajmy sobie kilka ważnych pytań:
- Czy stosuję techniki zgodne z zasadami White Hat SEO? Przeanalizuj krytycznie listę działań White Hat SEO.
- Na czym bardziej mi zależy - korzyści dla użytkownika czy wysokiej pozycji w Google?
- W jaki sposób przygotowuję treści na stronę i jakiej są jakości?
- Czy treści na stronie odpowiadają intencji użytkownika?
- W trakcie tworzenia treści pod daną frazę kluczową zastanówmy się, jaka będzie intencja użytkownika. Jeśli ktoś szuka porad na temat naprawy roweru, warto by znalazł właściwy poradnik. Bezcelowe byłoby odsyłać taką osobę do sklepu z nowymi rowerami - nie taka jest intencja odbiorcy treści.
- Czy pozyskuję backlinki ze źródeł wiarygodnych i sprawdzonych?
- Czy moja strona jest zoptymalizowana pod użytkowników desktopowych i mobilnych?
- Czy wśród moich działań jakiekolwiek należą do Black Hat SEO? Jak szybko mogę je zmienić na zgodne z wytycznymi wyszukiwarki Google?
Regularnie weryfikujmy prowadzone czynności z zakresu pozycjonowania. Warto poszerzać również swoją wiedzę o nowe techniki.
Gray Hat SEO - czyli na pograniczu dobrego i złego
Analogia do białego i czarnego kapelusza pochodzi z klasycznych filmów amerykańskich, głównie westernów, gdzie protagoniści często nosili nakrycia głowy w jasnych barwach, zaś antagoniści wybierali czarne. Miało to w symboliczny sposób ukazywać podział na dobro i zło. W późniejszych latach podział nieco się zatarł i kolor kapelusza nie był wyznacznikiem moralności postaci. Podobnie rzecz się ma z SEO - pewne praktyki zahaczają zarówno o pozytywne, jak i negatywne strategie; takie podejście, łączące w sobie czarne i białe, określono mianem
Gray Hat SEO. O "SEO szarego kapelusza" napisaliśmy osobny artykuł.
Kadr z filmu Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969) z Robertem Redfordem i Paulem Newmanem. Podział na dobro i zło według czarnego i białego kapelusza w tamtym okresie już nieco się zatarł; podobnie jak w SEO, gdzie na popularności zyskał "szary kapelusz".
Ogólnie rzecz biorąc, z racji czerpania z Black Hat SEO, praktyki "szarego kapelusza" są raczej odradzane, gdyż stanowią ryzyko nałożenia kary przez wyszukiwarkę i nie do końca są uznawane za etyczne.
Zapraszamy do naszej Akademii Marketing Online. Jeżeli myślisz o samodzielnym pozycjonowaniu stron, pragniesz zweryfikować dotychczasowe działania i zdobyć nową wiedzę, nadzorujesz zewnętrznych podwykonawców lub projekty SEO w swojej firmie - mamy dla Ciebie świetne rozwiązanie. Zapisz się na profesjonalne szkolenie z SEO już dziś!