Dostępność wyszukiwarki
Aby korzystać z wyszukiwarki ChatGPT, musimy posiadać status użytkownika ChatGPT Plus lub Team – albo znajdować się na liście oczekujących na SearchGPT (która na ten moment jest już zamknięta). Wyszukiwanie stanie się dostępne dla pozostałych użytkowników ChatGPT „w ciągu najbliższych miesięcy”, jak zapowiada OpenAI. Do wyszukiwania możemy uzyskać dostęp na stronie chatgpt.com oraz w aplikacjach na komputery stacjonarne i urządzenia mobilne.
Działanie wyszukiwarki
Według OpenAI:
„Model wyszukiwania jest dopracowaną wersją GPT-4o, dodatkowo przeszkoloną przy użyciu nowych technik generowania danych syntetycznych, w tym destylacji wyników z OpenAI o1-preview. Wyszukiwanie ChatGPT wykorzystuje zewnętrznych dostawców wyszukiwania, a także treści dostarczane bezpośrednio przez naszych partnerów, aby dostarczyć użytkownikom informacje, których szukają.” OpenAI utrzymuje, iż planuje ulepszyć doświadczenie wyszukiwania dla zapytań związanych z zakupami i podróżami.
Jednym ze wspomnianych zewnętrznych dostawców wyszukiwania jest Microsoft Bing. Na podstawie dokumentu pomocy dotyczącego wyszukiwania ChatGPT, OpenAI udostępnia dane dotyczące zapytań i lokalizacji korporacji Microsoft.
Na chwilę obecną możemy skorzystać z ChatGPT w trybie "Przeszukaj sieć" (ikonka widoczna poniżej paska, w który wpisujemy swoje zapytanie). Chat przeszuka Internet i poda nam gotową odpowiedź na zapytanie, dodając źródło. Przykładowy wynik prezentujemy na poniższym screenshocie.
Jeśli chcemy, będziemy mogli ustawić ChatGPT search jako domyślną wyszukiwarkę w Google Chrome, pobierając odpowiednie rozszerzenie.
Na chwilę obecną wydaje się, że SearchGPT – ogłoszony w lipcu – pozostanie eksperymentalnym prototypem wyszukiwania – do czasu szerszego wprowadzenia będzie poligonem testowym dla nowych funkcji ChatGPT. Czyli, krótko mówiąc: pożyjemy, zobaczymy.
Źródło informacji: openai.com
➡️
Przeczytaj również: AI a przyszłość content marketingu – czy kreatywność człowieka nadal będzie potrzebna?