Google na stałe wprowadza Gemini – swoją przełomową AI

Na corocznym wydarzeniu Google Cloud Next poruszono temat Gemini - sztucznej inteligencji, która wspiera usługi wyszukiwarki. Google prowadzi potężną ekspansję na rynku AI, a Gemini jest tego realnym dowodem. Co to oznacza dla marketingu, świata cyfrowego i oblicza technologii? Zapoznaj się również z charakterystyką najnowszej wersji, czyli Gemini 1.5 Pro.

Gemini - AI od Google


Gemini od Google niejedno ma oblicze. Niegdyś znany jako Bard, ów system AI przeszedł długą drogę, pełną zmian i usprawnień. Sztuczna inteligencja to czatbot, działający podobnie jak ChatGPT, ale nie tylko. Korporacja pracuje nad usprawnieniem systemu generowania grafik, który docelowo powinien funkcjonować chociażby tak jak DALL-E od OpenAI (twórców wspomnianego ChatGPT). Do tej pory generator grafik działał nieprawidłowo, tworząc obrazki, które nie spełniały założeń zapytania użytkownika. Kiedy jednak system zostanie naprawiony i zoptymalizowany, możemy oczekiwać realnej, potężnej konkurencji dla topowych generatorów grafik na rynku.

Najnowszy model Gemini 1.5 Pro


Gemini 1.5 Pro to najnowsza wersja generatywnego AI. Działa w chmurze, a także lokalnie, jak i na urządzeniach mobilnych. Oznacza to, że Gemini wejdzie również do usługi Google Cloud, umożliwiającej szereg działań w chmurze, m.in. przechowywanie i przetwarzanie danych, ich analizę, uczenie maszynowe i narzędzia do zarządzania. Gemini stanie się z czasem naszym osobistym asystentem, towarzyszącym w niemal każdej czynności, wykonywanej w Google i wszystkich usługach, jakie oferuje wyszukiwarka.

Gemini weźmie również udział w procesach, mających zapewnić bezpieczeństwo użytkowników wyszukiwarki. Sztuczna inteligencja jako stały element Google Chronicle Security Operations przyczyni się do poprawienia bezpieczeństwa i zaoferuje czat, który pomoże przejść określone czynności. Ogólnie rzecz biorąc, Chronicle oferuje zintegrowane doświadczenie w zakresie SIEM, SOAR i wywiadu w obszarze zagrożeń, aby poprawić wykrywanie, badanie i reagowanie. Dzięki niemu można zbierać dane telemetryczne dotyczące bezpieczeństwa czy wykonać wywiad w obszarze zagrożeń, aby zidentyfikować te o wysokim priorytecie.

Google Gemini AI

Źródło: Blog Google / Google Chronicle Security Operations

Google Gemini 1.5 Pro to przede wszystkim:


 • Zwiększona wydajność - przede wszystkim w porównaniu z poprzednimi modelami AI od Google. Gemini 1.5 Pro potrafi bardzo wydajnie uczyć się w kontekście, czyli poznawać nowe informacje na podstawie tego, co zostanie podane w długim prompcie.
 • Etyka i bezpieczeństwo - Google dokłada starań, by ich narzędzia oparte na AI przechodziły z sukcesem szeroko zakrojone testy z dziedzin etyki i bezpieczeństwa. Wnioski z takich testów są włączane do procesu udoskonalania narzędzi. Od momentu wprowadzenia modelu 1.0, technicy Google stale pracują nad poprawą bezpieczeństwa systemu. Przeprowadzają tzw. testy red teaming, by określić różnorodne potencjalne szkody.
 • Pojemne okno kontekstowe - Gemini 1.5 Pro jest standardowo wyposażony w okno kontekstowe o pojemności 128 tysięcy tokenów. Tokeny to elementy, które służą do przetwarzania informacji. Mogą to być obrazy, filmy, dźwięk, tekst albo kod. Jeśli okno kontekstowe jest większe, system może przetworzyć większe porcje danych w ramach określonego promptu (prompt to polecenie dla systemu AI). Ograniczona grupa programistów i klientów korporacyjnych może w ramach wersji przedpremierowej korzystać z okna kontekstowego o pojemności do miliona tokenów jako część usługi AI Studio i platformy Vertex AI. Okno kontekstowe o pojemności miliona tokenów wymaga usprawnień, by zmniejszyć opóźnienia.

 • Google gemini ai

  Porównanie pojemności modeli AI - źródło: Blog Google

 • Wysoce wydajna architektura - dzięki wykorzystaniu architektur Transformer oraz MoE. Dzięki najnowszym pracom w tej dziedzinie, AI od Google może szybko uczyć się i wykonywać złożone zadania, a także utrzymywać jakość na wysokim poziomie. Do tego trenowanie modelu i korzystanie z niego jest wydajniejsze.
 • Gemini 1.5 Pro rozumie gigantyczne porcje danych - jak podaje Google na swoim blogu, Gemini analizuje, klasyfikuje i podsumowuje naprawdę duże ilości informacji z promptu. W podanym przykładzie, dotyczącym 402 stron transkrypcji z Misji Apollo 11 (lot na Księżyc w 1969 roku), AI potrafi wyciągnąć i podać wnioski na temat dialogów, zdarzeń, obrazów i dodatkowych szczegółów, które są zawarte w dostarczonym dokumencie.

 • Na chwilę obecną czatbot Google Gemini sprawdza się bardzo dobrze. W porównaniu z ChatGPT, któremu zadaliśmy identyczne pytanie, odpowiedział o wiele lepiej. Podane informacje były nie tylko ściśle zgodne z prawdą, ale i o wiele obszerniejsze i bardziej wyczerpujące.

  Google Gemini AI

  Czatbot możesz przetestować tutaj: Gemini Google App
  ➡️ Przeczytaj również: Jak AI rewolucjonizuje SEO: Narzędzia, szanse i dalsza przyszłość

  Jeśli myślisz o samodzielnym pozycjonowaniu, pragniesz pogłębić wiedzę i zweryfikować dotychczasowe doświadczenie, nadzorujesz zewnętrznych podwykonawców albo projekty SEO w swojej firmie - mamy dla Ciebie świetne rozwiązanie. Już dziś zapisz się na nasze profesjonalne szkolenie z SEO (pozycjonowania)!


  Jeśli zaś pragniesz zawodowo zająć się content marketingiem, copywritingiem lub sprawdzać podwykonawców, chcesz poznać tajniki optymalizacji treści w Internecie, chcesz nauczyć się wykorzystywania AI do tworzenia świetnych treści bądź planujesz wykorzystać potencjał przemyślanego content marketingu do realizacji Twoich celów biznesowych - mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie. Zapisz się na nasze profesjonalne szkolenie z Content marketingu z AI i UX!

  Jan Wojciechowski

  Content Marketing Specialist


  Specjalista Content Marketingowy z kilkuletnim doświadczeniem. Studiował Zarządzanie i Marketing na Uniwersytecie Warszawskim. W swojej pracy łączy lekkie pióro, wiedzę contentową i zamiłowanie do nowych technologii. Prywatnie miłośnik sportu, literatury oraz ilustrator książek.
  Szkolenia
  Polski