Czy wiek domeny ma wpływ na SEO?

W społeczeństwie i kulturze przyjęło się - i to nie bez przyczyny - że im starszy jest człowiek, tym większą wiedzą i autorytetem może się pochwalić. Duży wiek to oznaka doświadczenia, a data urodzenia świadczy o przeżytej historii. Czy podobna analogia może być zastosowana w przypadku stron internetowych? A jeśli tak - czy wobec tego wiek domeny wpływa na jej poziom autorytetu, doświadczenie i wartość? Czyli innymi słowy: czy jej wiek przekłada się na SEO? W tym artykule odpowiemy na to nieoczywiste pytanie, skupiając się między innymi na kwestiach wiarygodności strony, linkach zwrotnych i jakości treści. Zachęcamy do lektury artykułu.

Wiek domeny - na co ma wpływ?


Zastanówmy się przede wszystkim, czy wiek domeny może mieć wpływ na SEO. Owszem, choć nie bezpośrednio. Google wykorzystuje setki sygnałów i elementów w procesie układania rankingu stron. Wiek nie jest dosłownym czynnikiem, który ma na to wpływ, jednakże sam wiek domeny może wpływać na inne zmienne, które już oddziałują na algorytmy i systemy wyszukiwarki.

 • Ranking strony. Starsze domeny mogą być postrzegane jako bardziej "dojrzałe" przez wyszukiwarki, co może pozytywnie wpłynąć na ranking, ale tylko jeśli towarzyszą temu wysokiej jakości treści i solidny profil linków zwrotnych. Innymi słowy, bardziej dojrzałe witryny miały więcej czasu na to, by wzbogacić się o jakościowy content i zebrać cenne backlinki.
 • Wiek domeny może sygnalizować stabilność. Wyszukiwarki często postrzegają starsze domeny jako bardziej wiarygodne i mniej prawdopodobne do bycia chwilowymi "spamerami". Takimi spamerami mogą być np. farmy treści czy farmy linków.
 • Budowanie zaufania. Starsze domeny mogą być postrzegane jako bardziej wiarygodne przez użytkowników i inne witryny, co może prowadzić do lepszego profilu backlinków i wyższej jakości ruchu.
 • Ponadto długotrwała obecność w Internecie może przyczynić się do budowania historii i reputacji, co jest korzystne z punktu widzenia SEO. Znana od lat witryna internetowa jest szanowana i respektowana, podobnie jak wspomnieni we wstępie starsi ludzie w społeczeństwie.
 • Wiek domeny a punkt widzenia użytkownika


  Jak już wspomnieliśmy, starsze domeny są uznawane przez użytkowników za stabilniejsze, godniejsze zaufania i szacunku. Kojarzą się ze znanymi od lat stabilnymi markami. Jeżeli domena od zawsze utrzymuje wysoką jakość treści i może pochwalić się dobrymi linkami zwrotnymi, staje się swoistym źródłem rzetelnych i sprawdzonych informacji w swojej dziedzinie. Ma to istotny wpływ w procesie budowania zarówno świadomości marki (brand awareness), jak i topical authority (bycia autorytetem, wzorem w danym temacie czy w branży).

  Wiek domeny a linki zwrotne


  Jakościowe linki zwrotne (backlinks) to bardzo ważny element w procesie budowania SEO strony. Starsze domeny są postrzegane jako bardziej wiarygodne i stabilne. Dzięki temu inne witryny mogą być bardziej skłonne linkować do nich jako do zaufanych źródeł informacji. To prowadzi do pozyskania wartościowych linków zwrotnych.

  Przede wszystkim jednak istniejące od lat w Internecie domeny mają znacznie więcej czasu na zbudowanie rozpoznawalności marki i kształtowanie obecności online. Na swój sposób zakorzeniają się w świadomości internautów i administratorów innych domen. Ich długotrwała obecność i widoczność może w naturalny sposób przyciągać więcej linków zwrotnych.

  Starsze domeny mają większą szansę na posiadanie bogatszej historii treści. Zwiększa to szansę na to, że ich zawartość będzie uznana za wartościową i godną linkowania.

  Ponadto domeny, które od lat istnieją w sieci, mają znacznie większe szanse na budowanie długotrwałych relacji z innymi stronami. W dzisiejszej erze influencerów i budowniczych opinii w Internecie szanse na tworzenie takich powiązań są jeszcze wyższe. Nie trzeba dodawać, że przekłada się to jednoznacznie na budowanie więzi backlinkowych.

  Wiek domeny a ilość i jakość treści


  Wspomnieliśmy już nieco o tym aspekcie, związanym z wiekiem domeny. Ów wiek może pozytywnie przekładać się na ilość i wartość treści zawartej na danej stronie. Istniejące przez długi czas domeny zazwyczaj mają więcej okazji do publikowania i akumulowania bogatego, różnorodnego contentu. Wiąże się to zarazem z ich sporym doświadczeniem w określonej materii. Z czasem rozwijają kompleksowe zasoby informacyjne, blogi, studia przypadków, poradniki, co zwiększa ich wartość dla użytkowników i wyszukiwarek.

  Bogata i wartościowa treść jest kluczowym elementem skutecznej strategii SEO. Strony z obszernym portfolio treści często są postrzegane jako autorytet w swojej dziedzinie, co sprzyja wyższemu rankingowi w wynikach wyszukiwania. Google preferuje treści kompletne, dobrze zbadane i dostarczające użytkownikom realnej wartości. Dojrzalsze domeny, które konsekwentnie publikowały wartościowe treści, mają potencjalnie lepszą pozycję w SEO, ponieważ ich treści są częściej cytowane, linkowane i odwiedzane przez użytkowników. To wzmacnia ich widoczność w wyszukiwarkach.

  ➡️ Zapoznaj się z naszą ofertą Content Marketingu!

  Sprawdzanie wieku domeny


  W sieci dostępnych jest wiele narzędzi, które pozwalają w prosty i szybki sposób sprawdzić wiek interesującej nas domeny. Wystarczy wpisać hasło "domain age checker".

  Ponadto istnieją narzędzia, które pozwalają przejrzeć historię danej domeny i to, jak kształtowała się z biegiem lat. Internetowe archiwum w postaci witryny Wayback Machine oferuje taką możliwość. Po wpisaniu adresu URL domeny możemy podejrzeć, jak wyglądała we wskazanym okresie. Daje nam to wgląd w proces jej rozwoju, tworzenia treści i podobnych zagadnień. Dzięki archiwizacji stron internetowych Wayback Machine pozwala zobaczyć, jak strona wyglądała w przeszłości, kiedy została po raz pierwszy zarchiwizowana. Przejrzenie najwcześniejszych dostępnych zapisów może pomóc ocenić, od kiedy witryna mogła być aktywna.

  Podsumowując - czy wiek domeny wpływa na jej SEO? 📅


  Wprawdzie odpowiedzieliśmy już na to pytanie, ale tak - wiek domeny ma wpływ na jej SEO; nie jest bezpośrednim czynnikiem, na który zwracają uwagę systemy wyszukiwarek, lecz pośrednio wpływa na wiele zmiennych, branych pod uwagę w procesie układania rankingu stron. Chociaż wiek domeny sam w sobie nie jest gwarantem sukcesu SEO - po prawdzie byłoby to trochę niesprawiedliwe - może przyczynić się do budowania zaufania i autorytetu strony w oczach zarówno użytkowników, jak i wyszukiwarki. Długotrwała obecność online sprzyja zdobywaniu wartościowych linków zwrotnych, co jest ważnym czynnikiem wpływającym na ranking strony w wynikach wyszukiwania, a także budowaniu portfolio jakościowej, użytecznej treści. Wiek domeny może być korzystny, ale nie zastępuje potrzeby ciągłego utrzymywania dobrych praktyk SEO. Można powiedzieć, że starsze domeny miały po prostu swoisty head start, czyli przewagę na starcie!

  ➡️ Przeczytaj również:
 • Jak wykorzystać Google Trends w Content marketingu?
 • User friendly page: jak stworzyć stronę przyjazną użytkownikom?


 • Zapraszamy do naszej Akademii Marketing Online. Jeśli myślisz o samodzielnym pozycjonowaniu, chcesz zdobyć cenną wiedzę i zweryfikować dotychczasowe działania, nadzorujesz podwykonawców zewnętrznych albo projekty SEO w swojej firmie - mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie. Zapoznaj się z profesjonalnym szkoleniem SEO, by lepiej pozycjonować stronę!

  Jan Wojciechowski

  Content Marketing Specialist


  Specjalista Content Marketingowy z kilkuletnim doświadczeniem. Studiował Zarządzanie i Marketing na Uniwersytecie Warszawskim. W swojej pracy łączy lekkie pióro, wiedzę contentową i zamiłowanie do nowych technologii. Prywatnie miłośnik sportu, literatury oraz ilustrator książek.
  Szkolenia
  Polski