Badanie procesu zakupowego klienta
Proces zakupowy klienta da się ująć w ramy modelu, co udowadniają chociażby opisane powyżej modele. Jednak każda firma ma swoje własne produkty i usługi, jak i grupy docelowe klientów o indywidualnych potrzebach i wymaganiach. Dlatego pytanie: "Jak wygląda proces zakupowy mojego potencjalnego klienta?" nasuwa się w zasadzie samo. Aby na nie odpowiedzieć, trzeba podjąć określone kroki i skorzystać z wybranych metod. To m.in.:
Mapowanie ścieżki klienta (Customer Journey Mapping). To metoda, która pozwala wizualnie przedstawić całą ścieżkę zakupową klienta. Od pierwszego kontaktu z produktem lub marką aż do zakupu i dalszych interakcji. Mapowanie pozwala zidentyfikować wszystkie punkty kontaktu klienta z marką oraz możliwe bariery i motywacje na każdym etapie. Pozwala na swój sposób rozrysować "mapę" podróży klienta - gdzie startuje, przez co przechodzi oraz gdzie znajduje się cel.
Analiza danych. Możemy podzielić je na dwa rodzaje: kwantytatywne oraz jakościowe. Dane kwantytatywne: Firma wykorzystuje dane z systemów CRM, analizy ruchu na stronie internetowej, wyniki kampanii marketingowych i inne, aby zrozumieć, które elementy procesu zakupowego są najbardziej efektywne. Dane jakościowe: Opinie klientów, wywiady, grupy fokusowe i ankiety. Dostarczają głębszego zrozumienia motywacji, opinii i preferencji klientów.
Śledzenie interakcji online. Wyróżnia się tu dwie ścieżki: analizę ruchu na stronie oraz mapy ciepła (heatmaps) i sesje użytkowników. Analiza ruchu na stronie internetowej to przede wszystkim narzędzia takie jak Google Analytics. Pozwalają zrozumieć, jak użytkownicy znajdują stronę, jakie treści przeglądają, a także śledzić ścieżki konwersji. Mapy ciepła i sesje użytkowników to z kolei narzędzia takie jak Hotjar lub Crazy Egg. Pokazują, gdzie klienci klikali na stronie, jak długo przebywają na poszczególnych sekcjach i jak przemieszczają się po całej witrynie.
Badania jakościowe. Tu również mamy do wyboru dwie metody: wywiady z klientami oraz obserwacje i zakupy tajemnicze. Dialog z klientami pozwala nam zrozumieć ich potrzeby, dostrzec problemy i zobaczyć, jak postrzegają markę (jaką mają opinię na jej temat, czy uważają ją za rozwiązanie problemu itd.). Natomiast obserwacja i zakupy tajemnicze polegają na tym, że przyglądamy się klientom w naturalnym środowisku, czyli w sklepie. Wlicza się tu też symulowanie zakupów w celu zobaczenia, jak wygląda cały proces, jakie są jego zalety i wady, a także jak przebiega interakcja z personelem.
Analiza konkurencji. Pozwala nam na zrozumienie, jak konkurenci budują ścieżkę zakupową klientów. Pomaga w identyfikacji mocnych i słabych stron własnej ścieżki oraz w dostosowaniu strategii, aby lepiej spełniać oczekiwania klientów - mogą bowiem np. nauczyć się pewnych zachowań w kontakcie z ofertą konkurencji i mieć w związku z tym podobne oczekiwania, kiedy dojdzie do kontaktu z nami.
Social Listening. Czyli trzymanie ręki na pulsie social mediów. Monitorowanie mediów społecznościowych i for internetowych pozwala zrozumieć, co klienci mówią o marce i jej produktach, jakie mają problemy i jakie pytania zadają.
Przeprowadzenie kompleksowego badania customer journey wymaga skoordynowanego podejścia i często integracji różnych rodzajów danych. Wyniki takiego badania mogą dostarczyć cennych wskazówek. Dzięki temu dowiemy się, jak ulepszyć procesy, produkty i komunikację w celu zwiększenia satysfakcji i lojalności klientów. Aby jednak proces customer journey przebiegał według planu, należy dostosować reklamę na jego poszczególnych etapach. Jeśli reklama ma być efektywna na każdym etapie, ważne jest, aby dostosować komunikację marketingową tak, żeby odpowiadała na specyficzne potrzeby i zachowania klientów w danym momencie ich podróży.
W drugiej części artykułu o Customer Journey podamy kilka technik i strategii, które można zastosować na różnych etapach procesu zakupowego. Opowiemy też o targetowaniu reklamy, podamy garść przydatnych wskazówek w temacie podróży klienta i powiemy o znaczeniu prawidłowego raportowania kampanii.
➡️
Przeczytaj część drugą: Customer Journey, cz. 2