Breadcrumbs — jak ścieżka z okruszków wpływa na SEO strony?

Nasza witryna może składać się z dziesiątków, setek, a nawet tysięcy podstron. Użytkownik, który z niej korzysta, powinien mieć możliwość prostej i czytelnej nawigacji. Na szczęście istnieje element, który wychodzi naprzeciw jego oczekiwaniom - to breadcrumbs. Jak wygląda i na czym polega?

Co to jest ścieżka z okruszków?


Określając istotę ścieżki z okruszków, często nawiązuje się do sceny z klasycznej bajki Jaś i Małgosia braci Grimm. Chłopiec usypał taką właśnie ścieżkę, by mogli wydostać się z lasu. Można też skojarzyć to pojęcie z mitologią: Tezeusz po sznurku wyszedł z labiryntu Minotaura. Niezależnie od skojarzeń, rola breadcrumbs jest prosta: pomóc użytkownikowi w nawigacji po stronie.


Okruszki wskazują drogę, którą przebył internauta do miejsca, w którym się teraz znajduje. Określają punkt początkowy, odwiedzone strony i aktualną pozycję. Pomagają także uporządkować hierarchię strony.

Jak wygląda ścieżka z okruszków?


Breadcrumbs wskazują kolejne odwiedzone podstrony, najczęściej oddzielając kolejne z nich znakiem strzałki. Często sygnalizują swoją obecność komunikatem: "Tu jesteś", "Jesteś tutaj". Przykładowe ścieżki z okruszków wyglądają tak:

Jesteś tutaj: Strona główna > Strona sekcji > Podstrona

Tu jesteś: Strona główna sklepu odzieżowego > Moda męska > Odzież > Kurtki pikowane > Męska kurtka pikowana z kapturem

Tu jesteś: Strona główna sklepu ogrodniczego > Narzędzia ogrodnicze > Grabie > Stalowe grabie do trawnika

Breadcrumbs a SEO


Ścieżka z okruszków ma sens tylko w przypadku stron, których hierarchia jest uporządkowana. Warto o nią zadbać, gdyż wpływa pozytywnie na SEO naszej strony. Okruszki dostarczają dodatkowe odnośniki wewnętrzne na stronie, dzięki czemu roboty wyszukiwarki łatwiej indeksują witrynę. Przekłada się to naturalnie na lepszą pozycję strony w wynikach wyszukiwania.

Okruszki, wskazując na konkretne sekcje i hasła, zawierają w sobie cenne słowa kluczowe. Pomaga to nie tylko robotom, ale i właśnie użytkownikom. Z myślą o nich bowiem głównie stworzono właśnie breadcrumbs.

Skoro o użytkownikach mowa, okruszki przyczyniają się do poprawy UX, czyli User Experience. Lepsze doświadczenie z użytkowania strony przyczynia się do zmniejszenia bounce rate i zwiększenia dwell time. Pierwszy to współczynnik odrzuceń, drugi to czas spędzany na stronie. Wszystko to jest brane pod uwagę przez roboty wyszukiwarki, które podnoszą pozycję strony w SERP-ach.

Czy moja strona potrzebuje okruszków?


Jak to się zwykle w SEO mówi - to zależy! Jak wspomnieliśmy wcześniej, okruszki mają sens wtedy, gdy strona ma hierarchiczną budowę. Jeżeli nasza witryna jest niewielka lub dopiero budujemy content, okruszki możemy zostawić na później. Jeśli zarządzamy potężną, rozbudowaną witryną, warto zhierarchizować strukturę i zadbać o ścieżkę z okruszków.

Jeśli pragniesz dowiedzieć się, jak sprawnie pozycjonować stronę, mamy dla Ciebie profesjonalne i przyjazne rozwiązanie. Zapisz się na szkolenie SEO (pozycjonowanie) jeszcze dziś!

Jan Wojciechowski

Content Marketing Specialist


Specjalista Content Marketingowy z kilkuletnim doświadczeniem. Studiował Zarządzanie i Marketing na Uniwersytecie Warszawskim. W swojej pracy łączy lekkie pióro, wiedzę contentową i zamiłowanie do nowych technologii. Prywatnie miłośnik sportu, literatury oraz ilustrator książek.
Szkolenia
Polski