Archetypy marki – dlaczego warto się nimi określić? (cz. 1 z 2)

Archetypy marki są głęboko oparte na teorii psychologii Carla Gustava Junga (1875-1961), szwajcarskiego psychiatry i naukowca. Marketing zaczerpnął z dorobku Junga pełnymi garściami i stworzył modelowe postaci, które można przypisać określonym markom. Każda z tych postaci rządzi się własnymi prawami, ma swój charakter, unikalne cechy i zalety. W procesie kształtowania osobowości, marki mogą określić się danym archetypem, by łatwiej dotrzeć do swoich potencjalnych odbiorców i prościej komunikować swoją ofertę. W tym artykule oraz jego drugiej części opiszemy dokładniej wszystkie archetypy marki - od władcy, przez czarodzieja i mędrca, aż po bohatera - i pokażemy, jakie korzyści niesie utożsamienie się marki z wybranym archetypem. Zachęcamy do lektury!

Archetypy marki - czym są?


Zacznijmy od samego Junga - w końcu to jemu zawdzięczamy teorię archetypów, bez których być może wiele marek miałoby dzisiaj zupełnie inne oblicza. Archetypy w teorii Junga są oczywiście nieco inne niż te, które przywłaszczył sobie i przekształcił na swoje potrzeby marketing. Jungowskie dwanaście archetypów to: persona, cień, anima i animus, ojciec, matka, mędrzec, jaźń, sierota, niewinny, opiekun, twórca i bohater. Nie będziemy ich omawiać, gdyż nie takie jest przeznaczenie tego artykułu, jednak warto wiedzieć, u jakich podstaw leżą archetypy marki. Okaże się, że część jungowskich pokrywa się z marketingowymi - na przykład bohater, opiekun czy mędrzec. Według Carla Junga człowiek składa się z mieszanki archetypów, które przejawia w swoich zachowaniach, a które mają silny wpływ na jego osobowość, myśli i podejmowane decyzje. Jak się niebawem okaże, marki mogą zachowywać się podobnie - bo mimo iż nie są przecież tworami ożywionymi, nadajemy im w swojej podświadomości określone cechy i często wyobrażamy sobie tak, jakby były ludźmi, z którymi wchodzimy w złożone interakcje.

Archetypy osobowości Carla Junga a archetypy marki w marketingu

➡️ Zapoznaj się z naszą ofertą Kampanii wizerunkowych

Marketingowe archetypy są wykorzystywane do budowania trwałej, głębokiej więzi z konsumentami. Teorię archetypów marek, opartą na klasycznej teorii Junga, zaproponowały Carol S. Pearson i Margaret Mark. Podzieliły dwanaście archetypów na cztery kategorie, dzięki którym łatwiej jest przypisać badaną markę do określonego wzorca. Nazwy samych archetypów bywają różne, ale zawsze odnoszą się do tego samego pojęcia; np. czasem archetyp "Lover" bywa nazywany Kochankiem, innym razem Przyjacielem, ale w gruncie rzeczy to jedno i to samo (zależy tak naprawdę od konkretnej marki). Kategorie i archetypy prezentują się następująco:

I. Stabilność i kontrola: Władca, Twórca, Opiekun

II. Niezależność i samorealizacja: Mędrzec, Odkrywca, Niewiniątko

III. Zadowolenie i przynależność: Błazen, Towarzysz, Kochanek

IV. Ryzyko: Bohater, Czarodziej, Buntownik

Archetypy marki

Archetypy marki. Źródło: marchbranding.com

W tej części omówimy pierwsze dwie grupy archetypów; w drugiej - pozostałe dwie. Przyjrzyjmy się jednak najpierw ogólnym zaletom i korzyściom określenia swojej marki wybranym archetypem.

Korzyści z określenia naszej marki wybranym archetypem


  • Wzmacnianie identyfikacji marki. Archetypy pomagają w budowaniu silnej i rozpoznawalnej tożsamości marki, która rezonuje emocjonalnie z konsumentami.
  • Dostosowanie komunikacji. Archetypy pozwalają na spójne i przemyślane komunikaty marketingowe, które są zrozumiałe i atrakcyjne dla docelowej grupy odbiorców.
  • Budowanie lojalności. Archetypy marki ułatwiają tworzenie głębszych więzi z klientami, co przekłada się na ich większą lojalność i zaangażowanie.
  • Wyróżnienie na rynku. Dzięki unikalnemu charakterowi archetypu, marki mogą się wyróżnić wśród konkurencji i przyciągnąć uwagę konsumentów. Dana marka będzie kojarzona z unikalnymi cechami, a dzięki temu łatwiej kojarzona i zapamiętywana.
  • Zwiększenie skuteczności kampanii. Marketing oparty na archetypach często jest bardziej angażujący i emocjonalny. Zwiększa to efektywność kampanii reklamowych, zwłaszcza w mediach społecznościowych i innych kanałach cyfrowych.

  • ➡️ Przeczytaj również: Brand awareness - jak istotna jest świadomość marki?

    Kategoria I. Stabilność i kontrola


    Władca


    Władca (Ruler) - marka, która określa się tym archetypem, cechuje się kontrolą, stabilizacją i otacza się aurą władzy. Takie marki pragną wyrażać autorytet w swojej branży. Budują wizerunek lidera, eksperta i kogoś, na kim można polegać (a także są wzorem do naśladowania). Marki tego rodzaju z chaosu tworzą porządek, lubią być zorganizowane i dbają o bezpieczeństwo oraz prestiż. Przykłady marek-władców: Mercedes-Benz, Microsoft, Rolex

    Archetypy marki - władca

    Twórca


    Twórca (Creator) - marki-twórcy są nacechowane innowacyjnością, kreatywnością i niecodzienną oryginalnością. Cenią sobie nowe rozwiązania, nieszablonowe podejście do tematu i przełamywanie barier. Tworzą coś z niczego i zachęcają swoich odbiorców do tego samego. Przykłady marek-twórców: LEGO, Apple, Pixar

    Archetypy marki - Twórca

    Opiekun


    Opiekun (Caregiver) - marki-opiekunowie symbolizują troskę, delikatność, pomoc, bezpieczeństwo. Wiele z nich w naturalny sposób będzie kojarzyć się z produktami dla najmłodszych. Marki tego rodzaju skupiają się na dobrostanie swoich użytkowników. Korzystając z takich marek, klienci zyskują zapewnienie bezpieczeństwa i opieki najwyższej próby. Przykłady marek-opiekunów: Pampers, Johnson & Johnson, UNICEF

    Archetypy marki - opiekun

    Kategoria II. Niezależność i samorealizacja


    Odkrywca


    Odkrywca (Explorer) - zwany też często Poszukiwaczem. Marki tego rodzaju szukają przygód i dążą do nowych możliwości. Cenią sobie wolność, ekscytujące doświadczenia, odkrywanie, poszerzanie horyzontów. Zachęcają swoich użytkowników do tego samego - czyli do próbowania nowych rzeczy, doświadczeń i ułatwiają im to dzięki swoim produktom lub usługom. Przykłady marek-odkrywców: Jeep, Indiana Jones, The North Face

    Archetypy marki - odkrywca

    Mędrzec


    Mędrzec (Sage) - marki, które kreują się na mędrców, dążą do prawdy, wiedzy i mądrości. Oferują swoim użytkownikom ekspercką wiedzę, zachęcają do jej zdobywania, do bycia ciekawym i własnego poszukiwania oświecenia. Starają się kształtować wizerunek wszechwiedzących i takich, na których doświadczeniu można polegać. Przykłady marek-mędrców: BBC, Google, Wikipedia

    Archetypy marki - mędrzec

    Niewiniątko


    Niewiniątko (Innocent) - niewinna marka reprezentuje prostotę, czystość i niezachwiany optymizm. Marki, które kreują się na niewinne, skupiają się przede wszystkim na szczęściu, codziennych przyjemnościach i dobroci. Często promują naturalne piękno, mogą być też kojarzone z przyrodą, naturą. Tak jak opiekunowie, marki niewinne bywają kojarzone z produktami dla dzieci. Przykłady marek-niewiniątek: Dove, Snuggle, Burt's Bees

    Archetypy marki - niewiniątko

    W drugiej części artykułu przedstawimy pozostałe sześć archetypów marek: Błazna, Towarzysza, Kochanka, Bohatera, Czarodzieja oraz Buntownika. Zastanowimy się również, czy i w jaki sposób marki mogą łączyć różne archetypy oraz czy ich profil może ewoluować od jednego archetypu do drugiego. Powiemy również, jakie kroki podjąć, by określić archetyp swojej marki. Warto przeczytać!

    ➡️ Przeczytaj część drugą: Archetypy marki - dlaczego warto się nimi określić? (cz. 2 z 2)

    ➡️ W określeniu osobowości marki, a także projektowaniu jej strony internetowej, bardzo przydają się również kolory. Przeczytaj dodatkowo artykuł: Marketing a kolory. Jak wybrać barwy strony internetowej?

    Zapraszamy do naszej Akademii Marketing Online. Jeśli myślisz o samodzielnym pozycjonowaniu, chcesz zdobyć cenną wiedzę i zweryfikować dotychczasowe działania, nadzorujesz podwykonawców zewnętrznych albo projekty SEO w swojej firmie - mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie. Zapoznaj się z profesjonalnym szkoleniem SEO, by lepiej pozycjonować stronę!

    Jan Wojciechowski

    Content Marketing Specialist


    Specjalista Content Marketingowy z kilkuletnim doświadczeniem. Studiował Zarządzanie i Marketing na Uniwersytecie Warszawskim. W swojej pracy łączy lekkie pióro, wiedzę contentową i zamiłowanie do nowych technologii. Prywatnie miłośnik sportu, literatury oraz ilustrator książek.
    Szkolenia
    Polski